Korok alebo korková koža je rastlinná náhrada kože vyrobená z kôry korkového duba. Rastie predovšetkým v Portugalsku, Španielsku a Francúzku. Kôra sa zo stromu odstraňuje raz za 9 rokov. Korkový dub je jediný strom, ktorému je možné pravidelne lúpať kôru bez toho, aby mu to uškodilo. Vďaka týmto vlastnostiam je korok považovaný za skutočne udržateľný a ekologický materiál.

 

 

 

Ak ste si korok ešte nezamilovali, určite to príde: je to láska na prvý pohľad či prvé pohladenie. Prinášame vám 19 dôvodov, prečo tomuto materiálu a výrobkom z neho neodolať:
1. Eco friendly materiál: Korok je perfektný rastlinný materiál, na výrobu ktorého sa (na rozdiel od zvieracej kože) nepoužívajú toxické chemikálie. Najnovšie informácie dokonca dokazujú, že olúpaný korkový strom absorbuje 3-5x viac oxidu uhličitého ako neolúpaný.
2. Prírodný materiál: Vyrába sa z korkového dubu.
3. Unikátny: Vďaka charakteristickému vzoru si môžete byť istí, že žiadne dva kúsky nebudú rovnaké.
4. Udržateľný: Kôra korkového duba sa obnoví po deviatich rokoch, čo z neho robí vynikajúci príklad udržateľnosti.

 

 

5. Rastlinný: Získava sa z kôry stromu, teda jeho produkciou nie je ubližované zvieratám. Korkový materiál dokonca získal certifikát Peta Vegan Approved.
6. Mäkký: Napriek tomu, že pochádza zo stromu, je korok veľmi mäkký materiál. To ho predurčuje na využitie v módnom priemysle na výrobu kabeliek či obuvi.

 

 

7. Príjemný na dotyk: To musíte vyskúšať :)
8. Štýlový: Skvele doplní váš outfit a nezáleží, či ide o každodenný alebo príležitostný štýl.
9. Vodeodolný: táto jeho vlastnosť možno prekvapí, ale aj pre svoju vodeodolnosť sa do vínových fliaš používajú korkové zátky.

 

 

10. Jednoduchý na údržbu: Na jeho čistenie postačí voda a mydlo.
11. Odolný proti znečisteniu: Aj keď je jednoduché očistiť ho, veľa príležitostí na to nebude. Vďaka jeho povrchu je prirodzene odolný voči špine.
12. Odolný voči roztrhnutiu: Áno, aj to! :)
13. Pomaly horiaci: Korkový dub prirodzene spomaľuje pohyb ohňa počas lesných požiarov.

 

 

14. Trvácny a odolný: Je faktom, že ide o veľmi silný materiál. NASA používa korok na ochranu niektorých rakiet pred veľmi vysokou teplotou. Korok používajú v miestach, ktoré sa môžu veľmi zahriať, napríklad v blízkosti motora.
15. Ľahký: Korok je nielen odolný, ale vďaka svojej vzdušnej štruktúre je skutočne veľmi ľahký. Viac ako 50% jeho objemu tvorí vzduch.
16. Elastický: Vďaka prítomnosti vzduchu v jeho zložení, je korok elastický. To je ďalší dôvod, prečo je výborným materiálom na výrobu tašiek.

 

 

17. Farby: Existujú rôzne krásne farebné úpravy korku a ešte krajšie potlače, ktoré nájdete aj na našich kabelkách.
18. Izolačný: Je značne odolný voči vibráciám, teplu a zvuku.
19. Hypoalergénny: Korok neabsorbuje prach, takže ľudia s rôznymi alergiami a astmou ho môžu bez problémov používať.

 

 

Photo Credit:

https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=23045407

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/4d/Sughero_TempioPausania.jpg