Moje meno je Zuzana Szabóová a som už nejaký ten rok súčasťou sashe.sk.

Čo a ako tvorím?

Prečo to robím?

Aké mám plány?

Odpovede na tieto otázky nájdete v tomto rozhovore :)

Kedy si začala tvoriť a čo ťa k tomu priviedlo?
Tvorba ako taká ma sprevádza už od strednej školy, keď som začala študovať navrhovanie odevov. Pokračovalo to univerzitou a bola to práve prestávka medzi bakalárskym a magisterským štúdiom, keď som začala s kabelkami. V tom období sa viac do povedomia ľudí dostávala ručná tvorba, a tak ma to ťahalo k tomu, čo som už robiť vedela, teda k šitiu. Rozložená na kuchynskom stole som dávala dokopy prvé kúsky a snažila sa ich predať na internete. Teraz mi prídu vtipné, vtedy to ale boli prvé dôležité kroky. Ale prečo kabelky, tak to neviem. Raz mi to napadlo a odvtedy ma to nepustilo, aj keď som počas toho prešla viacerými zamestnaniami. Momentálne sa im už venujem na 100%.


Ako vznikol názov SABBA design?
Názov som vymýšľala naozaj dlho, chcela som doňho zakomponovať moje krstné meno, ale keďže som neprišla na nič originálne, chytila som sa priezviska. Časť názvu „Sabba“ je teda odvodený od neho.


Odkiaľ čerpáš inšpiráciu?
Inšpirujem sa všade. Keď idem po ulici, v obchodoch, na internete, sledujem módne trendy, ale snažím sa do každého kúska dať také to niečo svoje. Stane sa, že ma určitá látka osloví natoľko, že mi v hlave hneď naskočí obraz už vyrobenej kabelky z nej. A inokedy je to naopak, niektoré látky čakajú na poličke, až kým príde ich čas :) .


Aké materiály a motívy používaš pri svojej tvorbe?
Používam najmä bavlnené látky od zahraničných aj českých a slovenských výrobcov. Tie kombinujem s kvalitnými ekokožami, ktoré sú pevné a odolné.
Momentálne sa dosť inšpirujem ľudovými motívmi, slovenskými aj zahraničnými. K folklóru mám blízko, krojmi som obklopovaná odmalička, tak sa veľmi teším tomuto aktuálnemu trendu. Mám rada kvetované a geometrické motívy.
Strihy si robím sama, sú celkom jedinečné, zúročila som, čo som sa naučila v škole, aj keď tam šlo o oblečenie. Pokiaľ ide o náročnejší strih a ja neviem, ako to vo výsledku dopadne, na prvú kabelku používam skúšobný materiál. Tú potom dolaďujem, až kým nie je podľa mojich predstáv.
Zohnať však kvalitného dodávateľa na materiál je husársky kúsok! Pravdou je, že mnoho vecí objednávam cez internet z Česka. Kým som našla správnu koženku, akú som chcela, presedela som za počítačom 2 týždne po večeroch.


Na kolekciu kabeliek „Folky bag“ je použitá metráž potlačená mojím vlastným návrhom. Ten som si navrhla, nakreslila na papier, preniesla do počítača, poupravovala v grafickom programe a dala vytlačiť na vybranú látku. Je to úplne nový rozmer tvorby! Určite chcem týmto spôsobom pokračovať aj v budúcnosti. 

A čo grafika a fotografie?
Všetko si robím sama. Pracovala som ako grafička, celá moja bakalárka a diplomovka sa točila okolo fotografie. Tieto skúsenosti sa mi neskutočne zišli. Je to však dvojsečná zbraň - keď si robíš všetko sama, rýchlo sa dopracuješ k tomu, že by si sa najradšej rozštvrtila.


Všetky veci si šiješ sama, alebo ti s výrobou aj niekto pomáha?
Väčšinu šijem sama, občas mi pomôže rodina alebo priatelia. Momentálne som však už v štádiu, keď každú chvíľu začnem zháňať pomocnú ruku do svojej dielne. Týmto sa obraciam na Vás milé žienky, ktoré máte chuť a skúsenosti, alebo by ste sa rady s niekým spojili, kontaktujte ma :)

Rada by som sa venovala viac navrhovaniu , zariaďovaniu všetkých dôležitých vecí a iným organizačným záležitostiam.
Posledný rok sa venujem tvorbe kabeliek s výšivkou, to je moja srdcovka. Začalo to výšivkami mojej starej mamy, neskôr som našla v mojom okolí firmu, ktorá vyšíva strojovo. Vyšívaný batoh či kabelka, to je naozaj jedinečný trendy kúsok! A zo strany zákazníčok je veľký záujem, čo ma veľmi teší.

 Ako dlho ti trvá vyrobiť jednu kabelku či batoh?
To je individuálne, od pol hodiny až po 3-4 hodiny aj so strihaním materiálu. Najmä batohy a prepracovanejšie kabelky skladajúce sa z viacerých častí sú časovo náročné na vypracovanie. Výrobky majú aj svoje vnútro, skladajúce sa z viacerých vreciek a ďalšiu vrstvu výstuže pod ním. Spojiť toto celé dohromady niekedy poriadne trvá.


Svoje výrobky vyrábaš iba na objednávku, alebo máš v ponuke aj také, ktoré sú ihneď k odberu?
Prvá je vždy ihneď k odberu. Potom každý model vyrábam na objednávku podľa záujmu. Niektoré kabelky sú limitované na kusy, najmä ak je materiálu málo a už sa podobný nedá zohnať. Keď je čas (čo sa stáva málo), snažím sa vyrábať „na sklad“, väčšinou sa ale zákazníci stretnú s tým, že kabelka sa pre nich musí vyrobiť. To je priestor aj pre ich fantáziu či požiadavky, pretože som otvorená zmene farebnosti alebo veľkosti. Nie raz sa totiž stalo, že si zákazníčka nakombinovala z dostupných materiálov použitých na iných kabelkách takú kombináciu, ktorá sa po nahratí na sociálnu sieť stala populárnou a žiadanou. Pri zhotovovaní kabelky však vychádzam výlučne z vlastných originálnych strihov.


 
Nájdu sa medzi tvojimi zákazníkmi aj muži?
Ale áno, muži nakupujú kabelky často :). Samozrejme pre svoje polovičky k narodeninám či na Vianoce. Väčšinou je to tak, že si partnerky vyberú konkrétny model a páni ho potom objednávajú. Niekedy aj potajomky a potom mi obdarované ženy v správach ďakujú a tešia sa :)


Aké máš plány a ciele do budúcnosti?
Rada by som značku Sabba Design rozvíjala ďalej, rozšírila výrobu o nové modely a vyrábala kabelky a batohy z vlastných látok, rada by som spolupracovala s inými vyrobcami či našla k sebe spolpracovníčku. Chcem sa stále zameriavať na výrobu kvalitných výrobkov a výšivky.  Plánov je veľa a tak sa ich budem snažiť po jednom pomaly napĺňať.

Rozhovor vyšiel na urbanlife.sk