Chcelo to zmenu.

Poznáte to, keď niečo robíte, ide vám to už od ruky, svoju prácu poznáte, no stále cítite, že niečo nie je ono?
Doteraz som pracovala s koženkou, s ktorou som sa naučila výborne zachádzať a spoznala jej výhody aj nevýhody, väčšinou štýlom pokus-omyl. Stále to však bol materiál vyrobený z plastu. Chcela som sa v tvorbe ubrať prírodnou cestou, ale nechcela som na kabelky využívať typickú zvieraciu kožu, o ktorej ekologických dopadoch už vieme dosť. O etických okolnostiach tiež.
Spojenie ľanu a korku mi už dlho vŕtalo hlavou. Veľmi sa mi tá myšlienka pozdávala, no mala som aj pochybnosti. Bude to dobrá kombinácia? Je korková koža dostatočne pevná? Bude sa ľuďom páčiť? Ľan na kabelkách - bude to ok?
Po dorazení vzoriek však bolo rýchlo rozhodnuté :) Už dávnejšie som zo zvedavosti skúsila objednať korkovú látku zo známeho českého eshopu, no so vzorkami z Portugalska sa nedá ani porovnať.

A čo je vlastne korková koža?

Korková koža je prírodný a ekologický materiál vyrobený z kôry korkového duba. Medzi jej výhody patrí ľahkosť, vodeodolnosť, mäkkosť a dlhá životnosť. Korok je 100% prírodný a vegánsky, korková koža získala certifikát PETA (Vegan a Cruently-Free). Väčšina jeho výroby sa nachádza v Európe / Portugalsku. Pracujú s ním veľké značky ako Calvin Klein, Prada, Stella McCartney, Louboutin, Michael Kors, Gucci atď. Väčšinou ich používajú na kabelky a topánky, ale korkový trend sa rozširuje a na trhu sa objavuje mnoho nových výrobkov.

A čo ľan?

Ľanový textil je láska sama o sebe. Každý, kto s ním pracuje alebo sa ním obklopuje, vám to potvrdí. Vybrala som si ho najmä vďaka jeho dostupnosti a ekologickému pestovaniu. Navyše mi farebne veľmi dobre dopĺňal korok, farby oboch materiálov nie sú presýtené, ale naopak jemné.

Tu je krátky výber z pozitívnych vlastností ľanu:

  • Ľan a výrobky z neho sa vyznačujú odolnosťou a trvanlivosťou. Jeho vlákna sú až o 30% pevnejšie ako vlákna bavlny.
  • Je mimoriadne odolný voči mechanickému poškodeniu či pôsobeniu zásaditých látok a kyselín.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Štruktúra jeho vlákien je hladká, na rozdiel od šupinatej štruktúry bavlny. Hladkosť vlákna značne znižuje priľnavosť nečistôt a ľanové výrobky ostávajú dlhšie čisté.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Na pestovanie ľanu nie sú potrebné pesticídy a na druhej strane je úplne rozložiteľný.⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
  • Oblečenie z ľanu rýchlo saje vlhkosť, ale rovnako rýchlo ju aj odvádza a schne. ⠀

⠀⠀⠀

Po výbere materiálov nasledoval dlhý proces skúšania, prototypov, vylepšovania strihov, rátania, merania... prerušovaný rúškovým obdobím. Všetko sa však vyvíja dobrým smerom a ako vyzerá spojenie týchto dvoch ušľachtilých materiálov nám napovie:

Nová kolekcia

Kabelka Makrónka

⠀⠀

Inšpiráciou na kruhové kabelky Makrónky mi boli ratanové kabelky z Bali. Sú z prírodného materiálu a veľmi sa mi páčil ich dizajn. No narozdiel od nich som chcela vyrobiť kabelku nositeľnú počas celého roka. Ich meno vzniklo náhodou, keď som si zobrala večer von do mesta  na skúšku prototyp tohto strihu v ružovej farbe. Okrem makrónky padol aj názor, že vyzerá ako obal na CD-čka, no ale povedzme si úprimne, to nie je veľmi ušiam lahodiaci názov :D Treba spomenúť, že všetky tieto názvy prichádzali od mužov :D

Prednú stranu kabelky zdobí vrecková časť, praktický doplnok, ktorý využijete na rýchle odloženie mobilu či iných maličkostí. Samozrejmosťou je drevené logo Sabba Design.

Kabelku si možno vybrať s remienkom s retiazkou alebo s celokorkovým remienkom.

Kabelka je veľmi pevná a krásne drží tvar vďaka premyslenému vystuženiu. Je podšitá bavlnenou látkou s veselými jemnými bodkami. Zapína sa na strieborný kovový zips vysokej kvality.

Do ľanového šatu sa obliekla aj kabelka Luna a naozaj jej to pristane:

Ďakujem, že ste môjmu žurnálu venovali čas a verím, že si naše nové výrobky nájdu medzi vami fanúšikov :)